Манвелян Левон
Автор, керівник і засновник
Білоцерківської фотошколи "Лабіринт"

Принцип роботи будь-якого фотоапарата схожий на зорову систему людини, де об'єктиви та матриця замінюють очі, а процесор імітує роботу мозку і формує картинку з отриманих даних. Але в цій схемі є дещо спільне - світло. Світло є деяким зовнішнім фактором в цьому процесі. Тут все просто - є світло, ми бачимо; немає світла - ми не бачимо, так само як і фотоапарат. Більш точно це виглядає так: світло, освітлюючи предмет зйомки, відбивається від предмета, і потрапляє в фотоапарат. Так само влаштована і зорова система людини.

Як джерело освітлення, фотограф зазвичай використовує імпульсне світло (спалах) і природне світло (сонячне світло, світло з вікна). В ролі альтернативи, деякі фотографи використовують постійне світло (лампи). Цікавих рішень можна добитися шляхом комбінування різних джерел світла, наприклад, природного і постійного та інше. Залежно від поставлених завдань, в різних випадках використання того чи іншого джерела світла, фотограф отримає необхідний результат.

Світло - це частина "видимого спектра" електромагнітного випромінювання. Світло - один з головних чинників в отриманні зображення. Світло має кілька характеристик, які залежать від джерела світла, таких як потужність (світловий потік), колірна температура й індекс передачі кольору.

Світловий потік - величина "потужності" світла. Потужність джерела світла вимірюється в Люменах (лм). Чим більше "Люмен", тим більшу площу можна освітити. У кожного типу лампи, при однаковій потужності споживання енергії може бути різний світловий потік. Наприклад, у звичайної лампи розжарювання, потужністю споживання 10 ватів, кількість світлового потоку = 50 люменів (або 5 лм/Вт). При такій же потужності споживання, світлодіодна лампа має 935 люменів (або 94 лм/Вт) світлового потоку. Іншими словами, різні типи джерела світла, що мають однакову потужність споживання, можуть мати різну величину світлового потоку (або яскравіше освітлювати).

Різні джерела світла можуть вносити свій відтінок. Наприклад, при світлі свічки, ми спостерігаємо, що всі об'єкти мають жовтуватий відтінок. Ця характеристика світла називається - колірна температура. Колірна температура вимірюється в градусах за Кельвіном. Та ж палаюча свічка, наприклад, має теплу колірну температуру, рівну 1500-2000 К. Більш нейтральна (природна) колірна температура лежить в межах 3500 - 5000 К. Колірна температура сонячного світла опівдні дорівнює 5500 К. Саме така (приблизно) температура кольору імпульсного світла (спалаху), яким користується фотограф у фотостудії. Температура понад 6000 К, вважається холодною.

Для корекції колірної температури джерела світла, у фотоапараті є параметр - Баланс Білого (WB). Фотограф, перед знімальним процесом, встановлює потрібний режим Балансу Білого, в залежності від колірної температури джерела світла. Важливо розуміти, що колірна температура відіграє роль не тільки у фото- і кіно- виробництві. У повсякденному житті ми стикаємося з фактором впливу цієї характеристики світла, практично, всюди. У продуктових магазинах, лампи теплого світла використовують для надання свіжості й необхідного виду свіжому м'ясу. У домашніх інтер'єрах - тепліше, затишніше світло. В офісних приміщеннях, для більшої концентрації уваги і продуктивності - холодна температура джерел світла.

Стосовно коефіцієнта передачі кольору (або індексу передачі кольору) джерела світла, то в фотографії - це критично важлива характеристика. Індекс передачі кольору (CRI або Ra) - характеристика відповідності точної передачі кольору об'єкта, освітленого даним джерелом світла. Чим вище значення Ra джерела світла, тим краще передаються кольори освітлюваного об'єкта. Якщо корекція Балансу Білого (Колірної температури) доступна як і до створення фотографії, так і в процесі подальшої обробки в графічному редакторі, то значення CRI необоротно впливають на передачу кольору до зйомки і в постобробці. Іншими словами, джерело світла з низьким значенням CRI вплине на точність відображення всіх кольорів, навіть неозброєним поглядом. Кольори можуть виглядати блякло і навіть зсунутими (червоний - помаранчевим, синій - бузковим та інше). Найбільш високі значення CRI має пряме сонячне світло Ra = 100. Світлодіодні лампи мають показник Ra = 80-89, що вважається більш ніж хорошим для використання як в комерційних цілях, так і в побуті.

Як інструмент для фотографа, смарт лампи Milight доступна і рівна альтернатива студійному освітленню, головною перевагою якої є множинні варіації по колірній палітрі та температурі, високий індекс передачі кольору, інтерактивне управління з ручним ПДК. На практиці, світлодіодне світло MiLight просте і зручне в експлуатації, і дає більшу свободу для творчості фотографу.

Як джерело світла для портретного освітлення використовувалися лампи MiLight, моделі LL015 (RGB + CCT, Wi-FI), пульт дистанційного керування MiLight RGB + CCT моделі RL092-RGB.