Світлодіодні лампи зробили революцію в світі освітлювальних приладів, стрімко витіснивши традиційні світильники. Сьогодні такою лампочкою вже нікого не здивуєш - зустрічаються вони в інтер'єрах міських квартир і заміських будинків. Складно уявити, що популярності світлодіодів передувало понад півстоліття проб і помилок, роки розробок.
Сучасна світлодіодна лампа - це складний електронний напівпровідниковий пристрій, що випромінює світло, при пропущенні через нього струму. Напруга на діоди подається з мініатюрної керуючої плати. Простіше кажучи, діоди починають світитися, коли через напівпровідникові кристали проходить струм, утворюючи фотони - частинки, що переносять світло.
Стандартна лампа розжарювання має інший принцип роботи - світіння створюється спіраллю, розпеченою до надвисокої температури. Ці джерела світла були неефективними, оскільки в них 97% енергії йшло на тепло, і тільки 3% перетворювалося в світло. У світлодіодних ламп відсутні настільки серйозні втрати енергії - ККД діодів становить від 10 до 30%, і з кожним роком цей показник поліпшується.
Перше відкриття, пов'язане з сучасними LED лампами, було зроблено ще в 1907 році, англійським вченим Генрі Раундом. Він проводив експерименти з кристалами карбіду. Пропускаючи через них електричний струм, він зауважив, що речовина випромінює слабкий жовте світло. Причому, вчений зауважив цікавий факт: світло ставало яскравіше, в залежності від зміни сили напруги. Крім того, при впливі на різні кристали і точки, змінювався і колір світлового потоку - ставав зеленим, помаранчевим або синім. Однак, ці експерименти не мали продовження, оскільки в них ніхто не був зацікавлений.
Російський учений-експериментатор Олег Володимирович Лосєв, в 1923 році, зробив подібне відкриття. Він проводив експерименти з діодами, що використовувалися в радіоприймачах, і виявив: вони світяться блакитним світлом, якщо через них пропустити напругу. Причина такого явища була незрозуміла, а світіння виявилося настільки слабким, що відкриття залишили без уваги.
Проте, Олег Лосєв протягом декількох років, проводив експерименти з діодами, вивчав, наскільки спектр світіння залежить від сили електричного струму. Лосеву навіть вдалося запатентувати результати своїх досліджень, під назвою "світлове реле". Вивчення світіння кристалів карбіду незабаром застопорилося, оскільки вчені не бачили ефективності цього напрямку.
Черговий виток історії з діодами запустив вчений з США, Рубін Браунштайн, який зробив нове відкриття в 1955 році. Він встановив: якщо пропускати напругу через діоди на основі арсеніду галію, вони починають випромінювати інфрачервоні промені. Однак, цей винахід через шість років запатентували Боб Біард і Гаррі Пітмен.
Батьком світлодіодів вважається Нік Холоньяк, який створив, спільно з Робертом Холом перші дослідні зразки, а також лазер з видимим променем, із застосуванням діода червоного спектра. У 1972 році Джордж Крефорд, який раніше працював у Холоньяка, відкрив жовтий світлодіод, посилив яскравість світіння червоного і жовто-червоного діодів.
Останній етап розвитку світлодіодних джерел світла позначили японські вчені - Ісама Акасака і Хіросі Амано. В кінці 80-х років, спільними зусиллями, вони розробили сині світлодіоди, використовуючи для цього основу з нітриду галію. Незабаром японський інженер Сюдзі Накамура створив інноваційну технологію вирощування світлодіодів синього і зеленого кольору. Вченим були використані жовто-зелені люмінофори, з основою з алюмо-ітрієвих гранатів. Цікаво, що компанія, в якій він працював - Nichia Chemical Industries, заплатила працьовитому Сюдзі премію в 2000 доларів США. Він порахував, що цього мало і через суд отримав суму, еквівалентну 7 мільйонам американських доларів. У 2014 році Сюдзі Накамура, а також Хіросі Амано і Ісама Акасака, отримали Нобелівську премію за відкриття синіх світлодіодів. Власне, цей винахід японських учених поклав початок ері масового виробництва світлодіодних ламп.
Лампи на основі діодів хороші всім - енергоефективні, економні, однак, багатьох користувачів не влаштовував їх зовнішній вигляд. Тому в 2008 році була створена революційна філаментна лампа - візуально вона не відрізняється від звичайної «лампочки Ілліча». Однак, функцію спіралі розжарювання в ній виконують ниткоподібні світлодіоди. При збереженні всіх параметрів традиційних LED світильників, філаментні лампи (ФСЛ) приваблюють класичним оформленням, ідеально вписуються в ретро стиль, класичні інтер'єри.
Підібрати світлодіодні лампи будь-якого дизайну, яскравості і кольору легко в магазині MiLight. Найширший асортимент LED обладнання на будь-який смак, а також контролери, інфрачервоні лампи, смарт пульти ДУ, зарядні пристрої завжди до ваших послуг.